Koliko vrijedi djevica?
Nekad su se djevice smatrale utjelovljenjem zla, a danas su tražena i željena roba, koja se dobro prodaje.
Babilonci su djevice javno razdjevičavali, Crkva u srednjem vijeku ih je uzdizala poput svetica, a danas se nevinost prodaje naprosto na dražbi preko inter. (jlp)
Babilonci i stari Peruanci su se bojali djevica
U razdoblju babilonskoga imperija vladalo je vjerovanje da su djevice divlja i zla bića, koja će za vrijeme prvog spolnog odnosa ubiti svoga muškarca. Zato su djevice morale pretrpjeti poseban obred razdjevičenja drvenim štapićem faličnog oblika, što su ga izvodile svećenice u hramu boginje ljubavi i rata. Nekoliko stoljeća kasnije sličan se obred izvodio u Peruu na javnim mjestima pred mnoštvom radoznalaca, a čast obavljanja svete dužnosti imale su majke djevica. U tom razdoblju djevice se nisu smatrale čestitima i čistima, već upravo suprotno - nadasve opasnim i zlobnim bićima. Takvo je stajalište po svoj prilici bilo povezano s vjerovanjem u veliku pramajku, ženu svih žena, koja je bila divlje i zle prirode i imala je ružnu naviku da ubije svakog muškarca koji joj se našao na putu. Bili su uvjereni da svaka djevica nosi u sebi djelić pramajke, koji postaje bezopasan jedino ako ju razdjeviče. Ta čast nikako nije smjela snaći njenog budućeg muža, jer su se bojali da bi ga mladenka radi svoje zle prirode mogla ubiti.
Crkva u srednjem vijeku veličala je djevičanstvo
U srednjem vijeku spolni odnos je postao nešto prljavo i sramotno, jedina svrha seksa je postala razmnožavanje. Seks prije vjenčanja bez reprodukcijske svrhe je postao smrtni grijeh, a djevičanstvo simbol čistoće i nevinosti. Zbog negativnog odnosa Crkve prema seksu djevičanstvo je bilo nešto uzvišeno, a razdjevičene su djevojke osuđivali i smatrali ih prljavim bićima, koja treba izopćiti. U kasnom srednjem vijeku su se dosjetili i smiješne sprave znakovitog naziva pojas nevinosti.
Glumljenje djevičanstva
Vremena su se mijenjala, međutim stajališta o razdjevičenju su i nakon srednjeg vijeka ostala nepromijenjena. U 19. stoljeću javne su kuće u Velikoj Britaniji bile pune djevica, pa se seks s njima smatrao posebno velikim užitkom. Vlasnici bordela su putovali po svim britanskim otocima u traženju djevojaka, za kojima je bila najveća potražnja. Također je zato tada uzela maha spretnost glumljenja djevičanstva. Iskusne prijateljice noći plahte su kriomice škropile životinjskom krvi, u vaginu stavljale sitne komadiće spužve natopljene krvlju, a među kineskim prostitutkama još i danas su popularne kuglice s krvlju goluba. Najnoviji trend je kirurški zahvat, prilikom koga se rastrgana djevičanska kožica jednostavno sašije natrag.
Britney Spears, najslavnija djevica nakon djevice Marije, svoje je obožavatelje dugo vukla za nos. (jlp)
Djevičanstvo kao dio pop kulture
Utjecaj crkvenih propovijedi danas više nije tako jak, a značenje djevičanstva i spolne suzdržljivosti prije vjenčanja se često ističe u tinejdžerskim časopisima, holivudskim filmovima i drugim oblicima popularne kulture, koji kroje spolnu svijest prije svega mlađe populacije. Sjetimo se samo nekadašnje manekenke i glumice Brooke Shields, koja je o svom djevičanstvu napisala cijelu knjigu, i američke pop princeze Britney Spears, koja je još nakon dvadesete godine tvrdila da je djevica, koja svoj cvijet štedi za prvu bračnu noć, a nedavno je njena vlastita majka otkrila da je bila bez djevičanstva već sa četrnaest godina.
U kapitalizmu sve ima svoju cijenu
U kapitalističkim vremenima nisu rijetke poduzetne i domišljate djevojke, koje bi sa svojim djevičanstvom rado i nešto malo zaradile. Godine 2005 je svoje djevičanstvo prodavala peruanska manekenka, pa se onda predomislila, iako je najviši ponuditelj ponudio 1,5 milijuna dolara. Sudionica ovogodišnjeg talijanskog Big Brothera, manekenka Raffella Fico, svoju nevinost prodaje za milijun eura, dvadesetdvogodišnjakinja pod pseudonimom Natalie Dylan iz San Diega, svoje je djevičanstvo dala na dražbu. Zadnja ponuda je malo manje od tri milijuna eura, a Natalie s tim još nije zadovoljna.
