Znate li što znači plava vrpca?
Vjerojatno ste već čuli ili znate za bijelu, crvenu i roza vrpcu. Zanima li vas što je plava vrpca? Više u članku.
Plava vrpca simbolizira borbu protiv raka debelog crijeva i rektuma.
Što znači plava vrpca?
Kao što su crvena, bijela i roza vrpca, tako je i plava simbol zauzimanja za plemenitu stvar. Naime plavom vrpcom ćete poduprijeti borbu protiv raka debelog crijeva i rektuma. Udruga Europacolon ima sjedište u Ljubljani te želi osvijestiti javnost o toj bolesti. Važno je pravovremeno prepoznati simptome, ići na preventivne preglede i po mogućnosti sniziti mogućnost razvoja te bolesti. Upravo zato udruga upozorava na sljedeće:
Koji su uzroci raka debelog crijeva i rektuma?
Inače, uzroci koji dovode do raka debelog crijeva i rektuma, nisu u potpunosti poznati, ali je nekoliko čimbenika koji stručnjaci povezuju s razvojem raka ili povećavaju mogućnost nastanka. Smatraju da su to kronične upalne bolesti crijeva, crijevni polipi, rak debelog crijeva i rektuma u užoj obitelji i prethodni rak debelog crijeva i rektuma.
Informirajte se na vrijeme kako bi mogli preventivno djelovati. (jlp)
Koji su simptomi raka debelog crijeva i rektuma?
Promjene koje osjećate u tim predjelima ili djelovanju crijeva mogu upozoravaiti na nešto. To su bolovi u trbuhu, nadutost i vjetarovi, promjene u stolici, u smislu proljeva ili zatvora, prisutnost krvi u stolici, slabost tijela i opći umor. Dr. Sarah Smith iz Instituta za onkologiju upozorava da primjećujete promjene na tom području i obratite pozornost na svoje tijelo. I na najmanje promjene u radu crijeva i sumnje na karcinom debelog crijeva i rektuma posjetite liječnika te zatražite hematest (laboratorijsko ispitivanje, koji otkriva moguće prisutnosti krvi u stolici) i odite na rektalni pregled. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, ne oklijevajte posjetiti liječnika. Oni će s vama porazgovaratio objasniti vam detalje te vas uputiti na daljnje preglede ukoliko su potrebni.
Što je kolonoskopija?
Najbolja i najdetaljnja pretraga debelog crijeva zove se kolonoskopija, a provodi se vrlo složenim i sofisticiranim uređajem - kolonoskopom. To je gumeni, savitljiv uređaj, dužine 130 cm, debljine do 13 mm, koji na samom vrhu ima tzv. chip kameru. Na kraju aparata je upravljački mehanizam (ručka s komandama) kojim se upravlja vrhom aparata, vrlo savitljivim i pokretnim u svim smjerovima, tako da može pratiti izvijuganost crijeva i samim tim pretragu čini jednostavnijom i manje neugodnom. U aparatu postoje i tzv. radni kanali kroz koje se provlače različiti instrumenti, tako da se za pretrage mogu bezbolno odstraniti mnoge promjene dobroćudnog izgleda, čime se uklanja mogućnost da se preobraze u zloćudne, tj. prevenira nastanak raka debelog crijeva.
Jedan od simptoma su jaki bolovi u trbuhu. (jlp)
Oblici liječenja
Rak debelog crijeva i rektuma danas se liječe na razne načine. Prvi korak u liječenju je operativni zahvat kojim se odstrani tumorska masa. Odstranjuju se i okolni limfni čvorovi koji su zahvaćeni kako bolest ne bi napredovala ili se raširila. Rektalni tumor liječi se zračenjem kojeg je potrebno napraviti prije operacije ukoliko je masa tumora velika, kako bi ga odstranili u cjelosti. Liječenje nekih pacijenata radi se kemoterapijom i biološkim lijekovima.
