Utvrdite jeste li narcisoidni!
Kako prepoznajemo narcisoidnost i kakvi su narcisi među plahtama?
Narcis se zagledao u površinu vode i zaljubio u sebe. (PhotoXpress)
Pridružite nam se i na Facebooku!
Narcizam može biti nevina faza u mladosti, a može biti i ozbiljan psihološki problem koji onemogućuje normalne odnose i u odraslom razdoblju.
Nesretni Narcis
Narcis nastupa u grčkoj mitologiji kao jedan od mnogih tragičnih likova. Rodio se kao sin nakon silovanja i razumije se kao božji sin. Odraste u prelijepog mladića, u koga se zaljubljuju kako muškarci tako i žene. Jednom je Narcis - žedan nakon lova - otkrio bistri izvor; na površini je ugledao svoj lik i ludo se zaljubio u njega. Kada bi ga pokušao zagrliti, površina bi se ustalasala i lik se razišao. Tako je polagano slabio, i na kraju se pretvorio u prelijepi cvijet. Tako se ime Narcis od davnina koristi za označavanje u sebe zagledanih, samodopadnih i egocentričnih ljudi. Mnogi se sada pitaju zašto uopće govorimo o smetnji osobnosti, jer čovjek sebe mora voljeti - to je bitni dio osobnosti. Čovjek koji ne voli sebe, ne može davati niti primati ljubav. Što je dakle pogrešno s narcisoidnošću?
Definicija narcisoidne osobnosti
Prema priručniku američkog psihijatrijskog udruženja za dijagnosticiranje i statistiku duševnih smetnji definicija narcisoidnog poremećaja osobnosti je sljedeća:
Prekomjerna potreba za divljenjem, nedostatak empatije koji započinje u razdoblju rane odraslosti i pojavljuje u različitim kontekstima, a određuje je najmanj pet od sljedećih karakteristika:
- snažno osjećanje vlastite značajnosti (pretjerivanje o vlastitim dostignućima i talentima, očekivanje da će drugi zamijetiti njegovu/njenu superiornost bez mjerljivih dostignuća),
- prezaposlenost sanjarjenjem o bezgraničnoj uspješnosti, moći, odličnosti, ljepoti ili idealnoj ljubavi,
- uvjerenje u vlastitu jedinstvenost i posebnost koju mogu shvatiti samo najizvrsniji pojedinci i ustanove,
- zahtjev za pretjeranim divljenjem,
- nerazumno očekivanje privrženog postupanja ili automatskog zadovoljavanja očekivanja,
- iskorištavanje drugih za postizanje vlastitih ciljeva,
- nespremnost za priznavanje ili spoznavanje osjećaja i potreba drugih,
- zavidnost ili uvjerenje da su drugi zavidni,
- oholost i nadmenost.
Praktičan primjer narcisoidnog čovjeka
Na kratko ćemo pogledati kako u praksi može izgledati život narcisa. Veliku pažnju posvećuje svom izgledu, lijepom tijelu, uređenoj frizuri, ali ne zato jer mu je stalo što drugi misle. Sate i sate proboravi pred ogledalom, u sobi ima svoje slike. Ponekad mu se dogodi da se promatrajući sebe uzbudi i također masturbira. Ostali ga obično vide kao usspješnog i ima puno obožavatelja, a spolni odnosi su za njega nešto samo po sebi razumljivo, ali ga ne zadovoljavaju. Zbog toga se čini kao da je možda homoseksualno orijentiran, ali nije riječ o tome. Spolnost mu je jednostavno previše beznačajna, jer mu oduzima previše vremena što bi ga mogao proživjeti sam sa sobom. Karakteristična je snažna sebičnost, a pojavljuje se prije svega u adolescenciji, kada čovjek počinje biti svjestan svoje spolnosti. Prije svega analitičari vole od togaa napraviti veliki problem, iako je takva faza obično prolazna. Narcizam je dio osobnosti svakog čovjeka i samo ako traje jako dugo i zbog toga trpe drugi ljudi, zahtijeva posebnu pozornost i eventualno liječenje. Patološki (bolesni) narcizam je krajnje rijedak.
Baš sve o seksu - klik na Enciklopediju seksualnosti!
