Spolnost i trudnoća
Trudnice imaju manje spolnih odnosa, iako nije dokazano da bi drugačija situacija bila štetna.
###NEWS_IMAGE_0#
Seksualni odnosi u trudnoći
Za seksualno ponašanje za vrijeme trudnoće ne postoje norme-par si sam postavlja pravila. U trudnoći seksualni odnosi ne trebaju biti isključeni, samo su drugačiji. Zbog osjetljivosti grudi i trbuha do izražaja dolaze drugi položaji poput seksa na boku. Trudnicama je jako važna pažnja njihovog partnera jer su u osjetljivom razdoblju. Neke u trudnoći dožive prvi orgazam jer su potpuno opuštene za vrijeme seksa i nemaju strah od trudnoće. Muškarci različito reagiraju na trudnoću svoje partnerice-nekima je njihova partnerica još više privlačna a nekima je možda odbojna. Emotivna labilnost i ponekad izostanak seksualnog odgovora je normalna stvar, zato je komunikacija među partnerima u tom razdoblju još važnija.
U prvom i trećem tromjesečju
Iako postoje manje razlike u nalazima mnogih istraživanja o seksualnim aktivnostima žena za vrijeme trudnoće, sve studije se slažu da je interes za seks u prva tri mjeseca pada, što rezultira malim brojem seksualnih odnosa.
Razlog tome je najčešće fizička nelagoda (nadutost, osjetljivost i bol u dojkama, mučnina), nespretnost, gubitak osjećaja privlačnosti zbog promjena na tijelu. Te preporuke liječnika da treba izbjegavati seksualne odnose. U drugom tromjesečju želja i zanimanje za seks opet rastu. Dok u trećem tromjesečju opet opadaju. Dokazano je da je seksualna aktivnost niža kod parova koji nisu planirali trudnoću, seksualni problemi koji su postojali prije trudnoće sada dolaze do izražaja.
Spolni odnosi u trudnoći u većini slučajeva nisu štetni. (jlp)
Nema dokaza o štetnosti
O štetnim učincima seksa za vrijeme trudnoće nema nikakvih dokaza, zbog koji biste trebali biti zabrinuti. Isto tako nije dokazano da spoloni osnosi štete fetusu ili da bi orgazam mogao dovesti do ranijeg poroda. U trudnoći se povečava vaginalni iscjedak, koji vam ne treba raditi probleme ako redovno i pravilno održavate intimnu higijenu. Vaginalana infekcija prouzrocena Candidom albicanis, koja izaziva svrab, peckanje i obilan iscjedak česta je u trudnoći ali i vrlo lako izlječiva. Neki liječnici zabranjuju spolni odnos u trudnoći ženama koje su prije ove trudnoće imale spontani pobačaj, kojima je seks u trudnoći bolan; šest tjedana prije poroda zabranjuju ženama koje nose blizance ili su prošlu trudnoću završile uranjenim porodom.
Što poslije poroda?
Trudnoću često prate osjećaji isčekivanja i brige. Ukoliko porod prođe dobro i beba je zdrava to svakako pozitivno utječe na partnerski odnos, što se može dobro vidjeti u spavaćoj sobi. Međutim, nakon poroda neke žene imaju smanjen interes za spolni odnos, što može potrajati prva tri mjeseca ili više. Uzrok tome često je sam proces ozdravljenja nakon poroda, zarastanja rana i novonastalom ulogom koju žena preuzima. Gubitak libida može se opravdati najčešće umorom, ne prospavanim noćima, ulogom roditelja ili postnatalnom depresijom. Zbog svih navedenih razloga muškarac treba biti potpora svojoj ženi i biti strpljiv. Zajedničkim snagama mogu ponovo uspostaviti kvalitetan seksualni život bez obzira na prinovu.
