Rak vulve sve je češći!

15.03.2009 | Tjaša Babič

Najčešće pogađa stidne usne i klitoris. Nikakvih simptoma nema kod čak 20% oboljelih.

 



jlp

Započne na vulvi, dakle na vanjskom dijelu ženskih organa za razmnožavanje. Najčešće zahvati stidne usne, a ponekad i klitoris (oko 10% slučajeva)

 

Što utječe na nastanak raka vulve?

Rak vulve prilično je rijedak. Međutim, sve je više starijih žena koje su vjerojatne žrtve tog raka. Postoji priličan broj različitih utjecaja i čimbenika. Takvu ulogu mogu imati razne spolno prenosive bolesti, kao na primjer HPV, odnosno genitalne bradavice. Papilona virus je krivac za 30 do 50% slučajeva. Najugroženije su žene nakon menopauze. Samo oko 15% žena koje obole od raka vulve staro je 40 ili manje godina. Faktor rizika nastanka raka vulve predstavlja šećerna bolest, visoki krvni tlak, prethodan rak vrata maternice, rak vagine, zaraza sifilisom, debljina, često mijenjanje partnera, pruritis ili kroničan svrbež vulve.  Posebna skupina ugroženih žena su i one koje nisu rodile.



Preventivne mjere kod raka vulve

Prakticiranje sigurne spolnosti može smanjiti opasnost nastanka raka vulve. Cjepivo, koje se koristi protiv H-PVa, štiti i od mogućeg nastanka raka vulve. Cjepivo štiti i od ostalih vrsta raka povezanih s HPV-om. Kod ranog otkrivanja raka vulve ključnu ulogu imaju ginekološki pregledi. Među preventivne mjere ubrajamo i samopregledavanje vulve.

 

 


jlp

 

 

 

Pokazatelji raka vulve

Rak vulve otkriva se pomoću više simptoma.: svrbež, bolovi, osjećaj pečenja, krvarenje-čiji je izvor obično čir koji ne zacjeljuje. Oboljele od raka vulve doživljavaju bolne spolne odnose i bolove kod uriniranja. U rak se može razviti i čir na stidnoj usni (uglavnom), ili bilo gdje drugdje na vulvi. Pokazatelj raka vulve može biti i neobičan miris. Približno 20 % žena uopće nema nikakvih simptoma. Općenito u početku simptomi često nisu primjetni. Rak vulve može biti i kvrga, oteklina, koja postane bolna i koja svrbi. Za melanome je znakovita neujednačena tamna obojenost kože na vulvi.



Pregled zbog mogućeg raka vulve

 

Rak vulve se otkriva pomoću biopsije i ginekološkog i citološkog pregleda, kod kojih se otkrivaju promjene na koži. Za otkrivanje raka vulve važno je vođenje osobnog zdravstvenog dnevnika, gdje bilježite moguće promjene. Tako ćete kasnije liječniku lakše pružiti tražene podatke, na temelju kojih će lakše postaviti dijagnozu.

 

Liječenje raka vulve

 

Liječenje zahtijeva operativni zahvat kojim se uklanjaju stanice raka. Najopsežnije operacije na vanjskom spolovilu su upravo one zbog raka vulve. Ako se tumor razraste (više od dva centimetra) ili je urašten duboko u kožu, tada će vjerojatno odstraniti i limfne čvorove u predjelu prepona. Kemoterapija i zračenje također su postupci koji se često primjenjuju, pogotovo u slučaju kada je rak vrlo raširen, ili raka vulve, koji se ponovno pojavio. Rezultat liječenja ovisi o više čimbenika. Naravno, vrlo je važan stadij bolesti u trenutku njenog otkrivanja, zbog čega je treba osobito obraćati pažnju na moguće promjene. Stupanj preživljavanja približno je 75%. Nakon takvog je operativnog zahvata upitna spolna aktivnost žene zbog suženog ulaza u rodnicu i dugotrajnog zarastanja operativne rane. Redoviti spolni život moguć je tek nakon što rana u potpunosti zacijeli i kada prestanu sve lokalne teškoće.



jlp

Moguće komplikacija raka vulve

 

Rak vulve vrlo se lako širi na ostale dijelove tijela. Vulva je isprepletena brojnim krvnim i limfnim žilama, što znači da se stanice raka mogu brzo proširiti na obližnje organe. Najugroženiji organi su mjehur, vagina i anus. Dodatne komplikacije uzrokuju i popratni učinci zračenja, operacije i kemoterapije.  Ti popratni učinci so oštećena vulva, moguć gubitak kose, gubitak tjelesne težine i loše opće tjelesno i psihičko stanje.

 



Ocjena 2.50 (2 gl.)
Vaša ocjena: 

Zadnje poruke u forumu

tele6454 10. Kol 2018 hhhhhhh
Swig iskustva
tele6454 10. Kol 2018
Swig iskustva
tele6454 10. Kol 2018 zz
Swig iskustva

Anketa

ANKETA