Muškarcima mogu narasti "ženske" grudi!
Ginekomastija je stanje kad su muške grudi prevelike. Riječ u prijevodu znači »ženskim slične grudi«.
Ponekad je dodir muških prsiju baš posebno iskustvo i zbog ginekomastije. (PhotoXpress)
Pridružite nam se i na Facebooku!
Kirurško smanjivanje prevelikih ili »ženskih« grudi u muškaraca u čitavom je svijetu u porastu. Kod muškaraca se tkivo prsa pretjerano razvije zbog viška ženskoga hormona estrogena. Prevelika prsa mogu biti posljedica bolesti ili to može biti prirodno stanje. O normalnom, prirodnom stanju govorimo kod novorođenčadi kad se rode i imaju u tijelu još uvijek mnogo majčinoga hormona estrogena. Povećanje obično nestaje u roku od nekoliko tjedana. Ponovni rast tkiva grudi javlja se u vrijeme adolescencije kad može doći do viška estrogena. I to je stanje u većini slučajeva prolaznog značaja. Grudi muškarcima narastu poslije pedesete godine života, kad im počne padati razina testosterona. Grudi su obično nesimetrično razvijene i osjetljivije na dodir.
Koje bolesti uzrokuju ginekomastiju?
Ginekomastiju uzrokuju bolesti koje utječu na hormonsku (ne)ravnotežu.
Do manjka testosterona dolazi zbog nerazvijenosti testisa, Kinefelterovog sindroma (ustvari se ne radi o bolesti već o urođenom stanju kad postoji jedan »x« kromosom više te su muškarci neplodni i imaju prilično izraženu ginekomastiju za vrijeme odrastanja) i zbog testikularne feminizacije (testosteron postoji u tijelu, ali ga tijelo nije sposobno iskoristiti).
Do povećanog izlučivanja estrogena može doći i kod tumora testisa, hermafodizem, tumora nadbubrežne žlijezde, bolesti jetre i povećanog djelovanja štitnjače. Ginekomastija, dakle, može biti pokazatelj i mnogo ozbiljnijih poteškoća.
Drugi utjecaji na pretjeranu razvijenost muških grudi
Na ginekomastiju mogu utjecati i neki lijekovi (na primjer lijekovi koji se koriste kod liječenja raka prostate), kao i konzumiranje mesa koje ima višak estrogena, što prvenstveno utječe na rizične skupine muškaraca. Općenito možemo reći da se sve više krivaca pokušava naći u okolišu kad tražimo uzrok, jer inače teško možemo objasniti sve veću učestalost pojave ginekomastije. Tako postoje i teorije da u muško tijelo »uplovljava« estrogen i preko vode koja sadrži estrogen koji izlučuju žene koje uzimaju kontracepcijske tablete. Rast prsa u muškaraca navodno potiču i marihuana i heroin.
Postavljanje dijagnoze ginekomastija
Kao svako postavljanje dijagnoze i ovo počinje razgovorom i pregledom kod liječnika. Pregled obuhvaća iscrpan razgovor o lijekovima koje pacijent uzima, pregled i mjerenje testisa, ocjenu rada jetre, testiranje razine hormona u krvi. Pravi razlog pronalazi se u približno polovici slučajeva. Tome kumuje i činjenica da svi uzroci još uopće nisu ni poznati.
Posljedice prevelikih grudi u muškaraca
Velike »ženske« grudi nisu znak muškosti i nema mnogo muškaraca koji bi na njih bili ponosni, jer to nagriza njihovu samosvijest. Mnogo se muškaraca srami svojih prsa i ne žele se skinuti u javnosti. Tako ne dolaze u obzir javne plaže i kupališta. No, nisu teške samo situacije kad je potrebno skinuti odjeću, već i sasvim svakidašnje situacije. Oblače preveliku odjeću koja skriva neželjene obline, često imaju ruke prekrižane preko prsa. Muškarci velikim grudima podređuju svoj društveni život i način oblačenja.
Utjecaj velikih muških prsa na seksualnost
Naravno da je otkrivanje nedostataka partneru nešto što svi što je duže moguće odgađamo. A što ako se to ne može? Muškarci s ginekomastijom svoje stanje teško prikrivaju. Ne žele se skinuti pred partnericama. Neki izbjegavaju intimne kontakte s partnericama što je duže moguće. Velika prsa u muškaraca nisu uobičajena, ali to ne znači da moraju muškarce sprečavati u tome da se opuste u svojoj seksualnosti. Uvijek iznova naglašavamo da prvo moramo sami sebe prihvatiti, pa će nas onda prihvatiti i drugi. Pogotovo ako nas vole.
Liječenje ginekomastije
Prsa se mršavljenjem doduše smanje, ali mnogo je puta unatoč tome potrebno i operativno smanjenje grudi, jer velike grudi nisu primarno posljedica debljine, koja samo dodatno pridonosi problemu. Operacijom uklanjamo masno tkivo zajedno sa tkivom žlijezda. Najbolje je ako prvo liposukcijom odstranimo masno tkivo, a kasnije, ako je potrebno, odstranimo i tkivo žlijezda i to tako da se napravi sitan rez na bradavici. U krajnjem slučaju potrebno je odstraniti i malo kože. Stanje se nakon operacije za nekoliko godina može ponoviti. U slučajevima kad se uglavnom radi o masnom tkivu ne govorimo o ginekomastiji, već o lipomastiji. Osim toga učinkovita može biti i hormonska terapija, kao na primjer nadomjestak testosterona za muškarce kojima testisi ne funkcioniraju pravilno.
Britansko udruženje plastičnih kirurga u izvještaju za 2006. godinu utvrdilo je, da se broj operacija smanjivanja muških grudi povećao čak za četvrtinu te da i dalje raste. U 2008. godini broj se u usporedbi s godinom prije povećao čak za 44 %. Pojava se procjenjuje kao prilično česta, a neki su kirurzi uvjereni da velike grudi ima čak 50 % svih muškaraca, naravno u različitim veličinama, pa tako svi slučajevi ne zahtijevaju pomoć kirurga. Povećanje broja operacija ne znači nužno da je zaista i porastao broj muškaraca koji imaju ginekomastiju, već da je to posljedica toga da se o tom stanju (kao općenito o muškim grudima) sve češće govori i u javnosti. Moguće je da se zaista radi o štetnim utjecajima okoliša. Jesmo li možda svjedoci prirodne evolucije čovjeka.
Baš sve o seksu - klik na Enciklopediju seksualnosti!
