Kako zaštititi erotske fotografije?
Pročitajte kako od krađe i drugih korisnika istog računala zaštititi fotografije namijenjene samo vašim očima.
Odvojite si vrijeme za pregledavanje slika, pri ćemu se uvjerite da ste sami. (jlp)
Provala
Što se tiče hakerskih provala u računala, tu među ljudima vladaju vrlo oprečna mišljenja. Nitko nema osobnog interesa petraživati po vašem osobnom računalu. Ako ima znanje potrebno za zaobilaženje zaštite, što vam je pruža operacioni sustav, ima dovoljno visoke prihode i zbog njih nema nimalo potrebe baviti se takvim glupostima. Naravno, u mladim se godinama dogodi da se netko, iz čiste zafrkancije prihvati nekog takvog projekta, ali ako se svojim znanjem želi praviti važan pred prijateljima, provaliti će u neku instituciju, ali ni tamo neće ništa ukrasti. Zato - da biste bili zaštićeni od slučajnih upada, morate paziti da vam bude uključena "protupožarna" barijera, postavljen osobni pristup operacionom sistemu i neki solidan antivirusni program. Redovito provodite - ako kojim slučajem imate administratorske ovlasti - nadzor čvrstog diska na viruse i trojanske konje. Ne bismo željeli pretjeravati, ali mogućnost provale u baš vaše računalo prilično je mala.
Erotske fotografije mogu obogatiti vaš seksualni život. (jlp)
Uređivanje i pohrana
Recimo da imate djecu i da biste pred njima željeli sakriti za njih neprilične slike. Ili ne želite da ih vide roditelji. Najvažnije je da na računalu imate odvojene domene i jedine administratorske ovlasti. Slike pohranite u folder nekog opskurnog imena, recimo: System file, podfolder Data, podfolder Cashe. Takve i njima slične riječi nešto znače samo kompjuterašima, a kod svih ostalih izazivaju otpor i nerazumijevanje. Pri tome zvuče toliko važno da nitko po nečem takvom ne želi čeprkati. Druga se važna tajna skriva u zastavici (flag) koja označava tip datoteke. Slike obično imaju oznake koje govore o tome u kojem su formatu pohranjene: jpg, gif, btmap, a filmovi mpeg, avi... operativni ih sustav po tome prepoznaje i dodjeljuje im sličice, ikone, i ako kliknete mišem na neku od njih pokrenut ćete određeni program za njeno otvaranje. Međutim, u zastavici ju možete izbrisat ili zamijeniti nekim drugim tekstom. Recimo, umjesto :jpg upišete txt . Računalo će vas upozoriti da mijenjate zastavu (flag) i da to nije dobro, ali vi jednostavno ignorirajte takvo upozorenje. Ako netko nađe takvu datoteku i pokaže interes za njeno otvaranje, ništa neće postići jednostavnim dvostrukim klikom na ikonicu. Činjenica je da ni vi to nećete moći, bez pokretanja programa za gledanje i uređivanje slika s kojim ćete onda otvoriti takve datoteke.
Slijedeća je mogućnost pohrana slika u arhivu. To možete učiniti koristeći razne programa, a jedan od najuobičajenijih je Winrar. On će slike komprimirati i smjestiti u jednu jedinu datoteku, koja će na svojem kraju imati oznaku .rar. takvu datoteku možete zaštititi geslom (password) što će, u biti, svim nepozvanima onemogućiti pregledavanje datoteke. Cijela priča ima dvije loše strane. Prvo, da biste pogledali slike prvo ih morate raspakirati, jer u rar su formatu negledljive, a drugo je činjenica da jednom komprimirane slike više nikada nećete moći u potpunosti vratiti u izvornu kvalitetu. Činit će vam se da jeste, ali to nije tako.
Još uvijek su najsigurnije dobre stare fotografije na filmu ili foto papiru. (jlp)
Budite pametni
Kompletna će vam ta preventiva biti beskorisna ako se u međuvremenu bavite glupostima. Slike nemojte slati prijateljima, pogotovo ne e-mailom. Anonimnih se stranica klonite kao vrag tamjana, jer pošiljatelje otkrivaju već i gotovo potpuni amateri. Slike obrežite (crop, select...), kako vaše lice ne bi bilo vidljivo, ili ga barem zamaglite. Morate znati još jednu stvar. Kada slike gledate na "javnom" računalu (ali i na vašem, kućnom, računalo će zabilježiti što ste posljednje radili. To je vrlo korisna funkcija, a što se toga tiče Windowsi su posebno ljubazni, ako ste naglo morali prekinuti početak rada na nekom projektu i više niste sigurni pod kojim ste ga imenom spremili, ali u ovom slučaju... na vašu žalost to znači da će slijedeći korisnik računala može otići u Start, nedavni dokumenti (recent documents) i vidjeti će nekoliko vaših posljednjih radnji na računalu. Znači i slike-ako ste ih gledali. To možete izbjeći na taj način da nakon gledanja slika otvorite još nekoliko dokumenata, ali i to je na vrbi svirala ako odrednica History nije podešena na neko kraće vrijeme (što se također može zaobići). Od svih tih rješenja najbolje je ono da slike imate pohranjene na USB stick-u. Prženje slika na CD ili DVD disku vrlo je jednostavno, ali takvi mediji vrlo lako dopadnu šaka nepozvanima, a mana im je i to što se vrlo lako oštećuju. Zaključak -što ćete više znati o radu na računalu, to ćete lakše svoje podatke zaštititi od nezvanih očiju.
