Utjecaj inteligencije na spolnu aktivnost
Je li stupanj inteligencije povezan s tim kada gubimo nevinost?
IQ može utjecati na odgađanje spolnosti sve do odrasle dobi. (jlp)
U jednom istraživanju, koje je obuhvatilo nekoliko tisuća tinejđera između 13 i 18 godina otkrili su da će najvjerojatnije najinteligentnija i najneintelegentnija djeca najduže ostati djevci.
Tinejđerska dob je dob odrastanja u kojem se većina nas bavi upravo samim sobom i svojim razvojem. Postanemo čak i pretjerano opterećeni, što nam oduzme puno vremena i energije.
Istraživanjem koje je provedeno u Sjedinjenim Američkim Državama došlo se do zaključka da se oni na vrhu i na dnu ljestvice manje prepuštaju spolnosti. Visoka inteligencija može djelovati kao faktor zaštite u tinejđerskoj dobi.
Svaka slijedeća mjera na IQ ljestvici znači kod dečki 2,7 % manju vjerojatnost spolnoga odnosa. Kod djevojaka se taj postotak povisuje za 1,7%.
Visoka inteligencija može djelovati kao faktor zaštite u tinejđerskoj dobi. (jlp)
Jedno drugo istraživanje koje se usredotočilo na studijsko razdoblje je ta saznanja potvrdila. IQ može utjecati na odgađanje spolnosti sve do odrasle dobi.
Prosječan student izgubi nevinost do 20 godina starosti. U inteligentnijih studenata to nije tako. Samo 50% njih izgubi nevinost za vrijeme studija. Od tih, koji nevinost ne izgube, najviše ih je iz prirodoslovnih smjerova. Manja spolna aktivnost se vidi također i kod samozadovoljavanja koje je kod žena vrlo niska.
Tome pridonose ciljevi kojih neki imaju puno te su visoki i zahtjevaju puno vremena i pozornosti, pa ne ostane puno vremena za druge stvari. Spolnost., naime, oduzme napora i vremena koje neki radije usmjere na nešto drugo.
Neki govore da se inteligentni ljudi ne seksaju jer su neprivlačni drugima i jednostavno ne nađu partnera. Ne odlikuju se atletskom postavom. Izostanak seksualne požude i mišićne mase upućuju na manjak hormona testosterona koji bi navodno trebao utjecati na niži stupanj inteligencije. No, imamo znanstveni dokaz da ljepota (seksipil) i pamet ne idu skupa. S obzirom na to da se često uspoređujemo sa životinjskim svijetom, kao veliku zanimljivost mogu navesti proučavanja netopira koja su pokazala obrnutu proporcionalnost veličine njihovih testisa i veličine mozga- naime, što su veći testisi, to je manji mozak. Pa ne, naravno, da veličina nije bitna.
Najinteligentnija i najneintelegentnija djeca najduže ostati djevci. (jlp)
Vjerojatno je istina da svaka krajnost donosi svoje prednosti i nedostatke te da se ne kaže bezveze da je nešto »zlatna sredina«. Ponekad je zaista najbolje biti prosječno inteligentan, prosječne veličine penise i s prosječno velikim automobilom.
